نویسنده : مهدی فهندژ سعدی | دوشنبه, ۲۱ فروردین ۹۷

مهدی فهندژ سعدی

کشور ایران همواره به عنوان یکی از کهن ترین تمدنهای جهان و بزرگترین امپراطوری در زمان هخامنشیان در جهان شناخته می شود و همواره جز مقاصد اصلی گردشگران خارجی و توریست های علاقمند به دیدن آثار با ارزش تاریخی ساخته شده دست بشر در تمدنهای پیشین، می باشد. در گذشته به دلیل تبلیغات گسترده و نوع ارتباطات سیاسی  و تعاملاتی که ایران با کشورهای جهان داشته مقصد اصلی بسیاری از جهانگردان وگردشگران در سراسر جهان بود ولی متاسفانه پس از گذشت سالیان و بخاطر عواقب جنگ تحمیلی و دیگر مسائل سیاسی اجتماعی تبلیغات بسیار زیادی بر علیه ایران بخصوص در رابطه با امنیت ومذهب در این کشور شد که موجب ازدیاد شک گردشگران برای ورود به ایران گردید  ولی امروزه به واسطه وجود دنیای مجازی وتغییر نوع ارتباطات واطلاع رسانی در سراسر جهان مقدار زیادی از آن تبلیغات سوء در هاله ای از ابهام قرار گرفته و گردشگران با آشنایی کامل از شرایط ایران و جذابیت های بسیار بالای آن در فرهنگ و هنر موجود از دوران باستان تاکنون به این کشور سفر می کنند و طبق آمار رسمی در سایت های معتبر جهانی استقبال گردشگران از ایران در سالهای آتی رو به رشد بوده است. در خصوص انتخاب گردشگران برای  سفر به ایران نکاتی حائز اهمیت است که تعدادی از آنها را بررسی می کنیم که چرا گردشگران خارجی، ایران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند؟

۱- امنیت

پارامتر امنیت جز اولین و مهمترین دلیل سفر به هر نقطه ای از جهان می باشد چرا که هیچ گردشگری امنیت شخصی خود و خانواده اش را فدای لذت سفر و بازدید از مناطق دیدنی جهان نخواهد کرد به نقل از آنجلا کوریاس از نویسندگان سایت chasing unexpected که درسال ۲۰۱۴ میلادی به ایران سفر کرده بود ایران یکی از امن ترین مکانهای دنیا برای گردشگران بخصوص گردشگران خانمی که بصورت انفرادی سفر می کنند می باشد، چرا که امروزه می بینیم آمار دزدی و سرقت از گردشگران در ایران بسیار کم بوده وامنیت جاده های برون شهری نیز بطور کامل تامین گشته مخصوصا برای گردشگرانی که با وسایل نقلیه عمومی سفر می کنند این امنیت دو چندان خواهد بود.

۲- جاذبه های گردشگری وتاریخ کهن

یکی دیگر از مهمترین عوامل جذب گردشگردر ایران تاریخ کهن وقدمت آثار باستانی است که از دوران باستان به جا مانده کتیبه ها و لوح ها و حکاکی های بسیار چشمگیری در اقصی نقاط این سرزمین پهناور یافت می شود که نشان از تمدن بالای ایرانیان در دوران باستان دارد ، اگرچه قسمت اعظم آثار به جا مانده از دوران امپراطوری هخامنشیان در ایران توسط استادکاران یونانی و مصری طراحی، ساخت و آموزش داده شده ولی در کل احساس نیاز به چنین آثاری در آن دوران نشان از فهم بالای ایرانیان بخصوص پادشاهان دوران هخامنشی و اعتلای فرهنگ در آن زمان بوده است. منشور کوروش کبیر به عنوان قدیمی ترین نسخه حقوق بشر در آن زمان که به دستور کوروش ساخته شد خود به تنهایی گواه بر این مدعاست. قدم نهادن بر پله های تخت جمشید حس حرکت و زندگی در ۲۵۰۰ سال پیش را برای هر انسانی فراهم می کند. که این موهبت در تمام جهان به راحتی میسر نیست. حتی ساخته های دست بشر در دوران بعد از اسلام و در تاریخی نه چندان دورتر از سیطره امپراطوری هخامنشی بر قسمت اعظمی از جهان خود هنوز سوالات زیادی را برای کاوشگران و گردشگران ایجاد می کند. معماری خاص اسلامی و استفاده از ترفندهای فیزیک نوین در آن عصر همچنین استفاده بهینه از پساب های فاضلابی و بازیافت مواد که به زیبایی این موارد را در اصفهان می توان دید خود نشان از هوش بالای ایرانیان در استفاده از ابزارهای ساده معماری و بنایی دارد که خلق چنین آثار با ارزشی، با کاشی کاری های چشم گیر قوس های هندسی دقیق و دیگر اعجاب به کار گرفته شده از طبیعت و حرکت خورشید را میسر ساخته که از دیدن چند باره آن نیز انسان سیراب نمی شود، پس این خود از دلایل بسیار مهم دیگری است که گردشگران این اعجاب را به راحتی بتوانند در ایران مشاهده کنند.

یه مطلب جذاب دیگه
جاذبه های گردشگری تهران

۳- صنایع دستی

یکی دیگر از جاذبه های به یاد ماندنی در سفر به ایران تنوع صنایع دستی در تمام نقاط ایران می باشد. در هر نقطه ای از ایران صنایع دستی های ساخته شده در آن محل که به گونه ای خود حکایت از فرهنگ و شوق مردم آن منطقه دارد به عنوان یک کالای با ارزش با مبالغ بسیار کمتر از ارزش واقعی و معنوی آن در اختیار گردشگران قرار می گیرد به گونه ای که یادگاری حضور در هر نقطه ای از ایران با یک اثر هنری و زیبا و چشم نواز، می تواند بهترین سوغاتی برای هر گردشگری باشد.

۴- غذا های ایرانی

تنوع مزاجی و آب و هوایی در این سرزمین پهناور خود دلیلی بر ایجاد سفره های رنگین و تنوع غذایی بسیار لذیذ  در هر منطقه از ایران شده است به گونه ای که شرایط اقلیمی و جوی موجود در هر نقطه از این سرزمین مردم را بر آن داشته که بر اساس ذائقه و برای حفظ سلامتی و نشاط اغذیه های متنوعی را با استفاده از محصولات طبیعی آن منطقه ایجاد نمایند که البته رسوم فرهنگی نیز تاثیر خود را بر نوع ساخت و حتی سرو این غذا ها گذاشته، استفاده از سبزیجات متنوع و ادویه های معطر مانند زعفران، دارچین و … و همچنین استفاده از میوه های فرآوری شده مانند رب انار و … در غذاهای ایرانی عطر و طعمی را به این غذا ها داده که در کمتر جایی از دنیا شاهد آن هستیم. استفاده از انواع عرقیات و نوشیدنی ها و انواع بستنی و فالوده و دسرهای متنوع و محلی دیگر در ایران اشتهای هر گردشگری را با هر نوع ذائقه ای تحریک می کند. از جمله گردشگرانی که برای تجربه و آشنایی با غذاهای ایرانی پا به این سرزمین گذاشت جنیفر کلینیک را می توان نام برد. وی پس از بازگشت از ایران کتابی به عنوان عروس ایرانی تحریر کرد که درباره غذاهای ایرانی و نحوه پخت و خواص آن بحث می کند. طبق نظرسنجی که توسط سایت Tripadviser  در مورد غذاهای ایرانی انجام شد، ۹۸ درصد گردشگرانی که به ایران سفر کردند غذاهای ایرانی را فوق العاده خوشمزه ارزیابی کردند. خوردن غذاهای محلی و نوشیدن شربت ها و عرقیات ساخته شده در هر منطقه از ایران از نکاتی است که باید به گردشگران گوشزد شود تا با تنوع غذایی ایرانیان بیش از پیش آشنا گردند.

یه مطلب جذاب دیگه
تفاوت چارتر و سیستم

۵- سنت ها و فرهنگهای ایرانی

سنت های موجود در ایران که خود برگرفته از افسانه ها و داستانهای شیرین کهن و طب سنتی و باور های هر منطقه از ایران بوده است خود یکی دیگر از مهمترین عوامل جذب توریست و گردشگر به این سرزمین زیبا می باشد.

سنت مهمان نوازی که در خون هر ایرانی وجود دارد واستقبال پر شور و گرم از مهمان بر گرفته از فرهنگ کهن ما بوده که شوق هر مسافری را صد چندان می کند. استفاده از واژه نوش جان پس از صرف هر نوع خوراکی و نوشیدنی خود نشان از طبع بالای ایرانیان در پذیرایی از مهمان می باشد.

ارج نهادن به مهمان جزو لاینفک فرهنگ باستان و همچنین فرهنگ مذهبی ما در ایران بوده است. برپایی مراسم سنتی و شادی از جمله نوروز، چهارشنبه سوری و … ریشه در فرهنگ باستان ما دارد که خود جاذبه بسیار دلنشینی برای گردشگران خواهد بود. تنوع البسه ایرانیان در نقاط مختلف و لباسهای محلی با رنگهای بسیار شاد و چشم نواز بالاخص در عشایر کوچ نشین ایران مانند تیره ای از عشایر قشقایی و … خود جاذبه دیگری برای سفر به ایران است.

یکی از جاذبه های مهم کشور ما برپایی مراسم مذهبی و عزاداری بخصوص در ماههای محرم و صفر در بسیاری از نقاط ایران است که تنوع رفتاری هر قومی یا هر شهری که ریشه در عقاید مذهبی ما دارد با در آمیختگی با فرهنگ سنتی ما خود عامل دیگری برای جذب توریست می باشد مثلا مساله رعایت و حفظ حجاب اجباری در کشور ما برای جذب توریست نه تنها بازدارنده و مخرب نیست، بلکه عامل مهمی است از اینکه زنان گردشگر خارجی بتوانند حجاب را تجربه کرده و باورهای مذهبی و حتی سنتی ما مثل چادر سیاه که ریشه در فرهنگ زرتشتی ما ایرانیان نیز دارد را تجربه کنند همچنین عدم استفاده از نوشیدنیهای الکلی و مخرب از جمله مواردی است که در کنار این همه زیبایی و جاذبه کشور ما بسیار بی اهمیت بوده و به عنوان سدی از ورود گردشگران به ایران تلقی نخواهد شد چرا که تجربه های دلنشین سفر ایران در کنار آب و هوای متنوع و طبیعت زیبا به همراه بخشی از جاذبه های گردشگری ایران که در بالا ذکر گردید اشتیاق سفر به ایران را آنچنان در دل های گردشگران به جوش می آورد که دور شدن از دنیای روزمرگی و تغییر در مزاج غذایی و نوشیدنی برای آنها نه تنها کار سخت و طاقت فرسایی نیست که خود یک جذبه خاص و تجربه ای به یاد ماندنی خواهد بود.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

چرا گردشگران خارجی ایران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند
(امتیاز ۴.۶ از ۵) ۱۳ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است