برج بادها ( the Horologion of Andronikos Kyrrhestes ) یک برج سنگ مرمر هشت ضلعی ظریف در آگورا رومی در آتن می باشد و اولین ایستگاه هواشناسی بوده که بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد. یونانیان باستان اعتقاد داشتند که باد از دوازده جهت مختلف می وزد و از این روش در جهت یابی استفاده میشد، همانند چهار جهت اصلی که امروزه استفاده می نماییم. در گذشته کشاورزان با توجه به وزش باد، قدرت و مسیر آن و همچنین نوع آن که برخی از بادها مرطوب، برخی خشک و برخی دیگر گرم و سرد بوده شروع به کاشت محصول و یا برداشت آن می کردند. دریانوردان نیز با استفاده از جهت باد و ویژگی آن و همچنین از ستارگان و قطب نما در جهت یابی استفاده می کردند. با مهرپرواز همراه باشید.

برج بادها، اولین ایستگاه هواشناسی در جهان1

یونانیان باستان ابتدا با استفاده از چهار نقطه اصلی یونانی (arctos، anatole، mesembia و duses) که بر اساس اجسام آسمانی نامگذاری شده بود برای جهت یابی استفاده می کردند. پس از آن از چهار باد یونانی به نام های (Boreas, Notos, Eurus, Zephyrus) در هواشناسی استفاده می شد، بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که این دو سیستم را ادغام کنند.

برج بادها، اولین ایستگاه هواشناسی در جهان2

ارسطو، فیلسوف یونانی، ده باد را کشف کرد، دو باد شمال و جنوب، چهار باد از شرق-غرب از مناطق مختلف و باد های قطب شمال (Meses، Thrascias) و همچنین باد های فصلی تابستانی (Caecias، Argestes) و زمستانی (Eurus، Lips). ارسطو توضیح داد که هر باد از دید هواشناسی دارای ویژگی های مختلفی است، بادهای محور شمال غرب-جنوب شرق معمولا خشک در حالی که بادهای شمال شرق-جنوب غرب مرطوب هستند. بادهای شمال و شمال شرقی باران زا و بادهای شمال غربی نیز اغلب طوفانی می باشند.

یه مطلب جذاب دیگه
ساعت و دمای شهرهای مهم جهان
برج بادها، اولین ایستگاه هواشناسی در جهان3
برج بادها، اولین ایستگاه هواشناسی در جهان4

با این حال سیستم ارسطو نامتقارن بود به همین دلیل یونانیان دو باد دیگر را اضافه کردند که در مجموع شامل دوازده باد، همانند دوازده عدد یونانی به کار رفته در ساعت. یکی دیگر از جغرافی دانان یونانی به نام Eratosthenes Cyrene متوجه شد که تعدادی از بادها اثر و تغییر کمتری در جغرافیا و هواشناسی دارد به همین علت آنها را به هشت باد اصلی تقسیم کرد و این خود گام بزرگی در راستای تکامل قطب نمای هشت نقطه ای بود که امروزه در بیشتر سیستم های ناوبری، نمودارهای دریایی، نقشه ها و حتی GPS استفاده می شود.

برج بادها، اولین ایستگاه هواشناسی در جهان5

برج بادها بر پایه سیستم هشت باد Eratosthenes Cyrene توسط Andronicus of Cyrrhus در ۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شد. با این حال استفاده از آن به عنوان ایستگاه هواشناسی کوتاه مدت بود. در طول جنگ های متعدد روم با دیگر کشورها این برج ویران شد، البته بعد از مدتی این بنا بازسازی و به برج ساعتی برای کلیسای ارتدوکس تبدیل شد.
این بنا بعد از ۲۰۰ سال بی توجهی و تخریب در سال ۲۰۱۶ دوباره بازسازی شد و امروزه به عنوان اولین ایستگاه هواشناسی به ثبت رسیده است.

ترجمه و ویراست : رامین رزمجوئی

منابع

AmusingPlanet

برج بادها : اولین ایستگاه هواشناسی در جهان
(امتیاز ۴.۶ از ۵) ۸ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است