تُل تخت (دژ داریوش) که به زبان محلی تخت سلیمان یا تخت مادر سلیمان نامیده می شود، در شمال شرقی آرامگاه کوروش و در بالای تپه طبیعی واقع شده است و نزدیک به دو هکتار وسعت دارد. ارتفاع بخش بالای تُل تخت حدود ۵۰ متر است، دیوار بیرونی از بلوک های سنگ آهک بزرگ با ابعاد مختلف ساخته شده، دیوار داخلی شامل بلوک هایی از ماسه سنگ قرمز می باشد.

تُل تخت

نمای ساختمان شامل سنگ های عظیمی بوده که در کنار یکدیگر بدون ملات قرار گرفته اند. سنگ تراشی دیوار ها شامل بلوک های مستطیلی و صاف است که همراه با گیره های فلزی نگه داشته می شود. متاسفانه درزمان های متوالی، حفره هایی دردیوارهای بیرونی تُل تخت ایجاد شده که بیانگر ارزش این گیره های فلزی و غارت شدن این مکان باستانی می باشد.

تُل تخت

در سمت شمال شرقی، دو راه پله به بالای تُل تخت قرار دارد. با توجه به کاوشهای باستان شناسی، تُل تخت دارای قسمتهای مختلف بوده است.

تُل تخت

اطراف آن را برج های خشتی فرا گرفته که آثاری از آنها مانند زندان سلیمان  هنوز وجود دارد. اتاقهایی برای اقامت سربازان و نگهبانان، آب انبار، حمام و سیستم جمع آوری آب باران تشکیل دهنده ساختار تُل تخت می باشند.

تُل تخت

تُل تخت آثار چهار دوره را در خود جای داده است:

آثار دوره نخست مربوط به دوره پادشاهی کوروش و ساخت دیوار ها و پلکان ورودی است.

تُل تخت

آثار دوره دوم مربوط به سال های ۲۸۰ تا ۵۰۰ پیش از میلاد یعنی از زمان سلطنت داریوش تا آخر سلطنت سلوکوس اول ملقب به نیکاتور از افسران اسکندر مقدونی و بنیانگذار سلسله ی سلوکیان بود. در دوره داریوش، دژی محکم با دیوارهای آجری و خشتی روی محوطه بنا شد.

یه مطلب جذاب دیگه
تور مجازی تُل تخت
تُل تخت

آثار دوره سوم بین سال های ۱۸۰ تا ۲۸۰ پیش از میلاد یعنی از زمان سلطنت آنتیوخوس اول تا زمان سلطنت آنتیوخوس چهارم ایجاد شده و دوباره تغییراتی در اتاق ها و راهروها داده شده است.

تُل تخت

آثار دوره چهارم مربوط به سده های آغازین دوره اسلامی است و نشان می دهد که دوباره تُل تخت بازسازی شده و پس از مدتی متروک گردیده است. این بنا در دوره اسلامی به تخت سلیمان معروف بوده است.

بهتر است برای دیدن این آثار زیبای تاریخی بازمانده از نیاکان پاکمان چمدان ها را ببندید و با خرید بلیط از سایت مهرپرواز به آدرس www.charter717.ir   بهترین و ارزانترین بلیط را تهیه و این اثر تاریخی را از نزدیک ببینید.

مترجم : رامین رزمجوئی

ویراستار : مهدی فهندژ سعدی

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

منابع

Pasargadae

تل تخت
(امتیاز ۴.۶ از ۵) ۷ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است