باغ نارنجستان قوام یکی از بناهای دوره قاجار است که در زمان حکومت ناصرالدین شاه (سلطان صاحبقران) ساخته شده و در خیابان لطفعلی خان زند شیراز واقع شده است.

نارنجستان قوام

ساخت این بنا به دستور علی محمدخان قوام الملک در ۱۲۱۴-۱۲۲۴ هجری شمسی آغاز شد و میرزا محمد رضاخان، اولین نوه قوام الملک در حدود ۱۲۵۷ هجری شمسی آن را تکمیل نمود. ابراهیم خان قوام الملک این ساختمان زیبا را در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی به دانشگاه شیراز وقف کرده است و در حال حاضر موزه نارنجستان زیر نظر دانشکده معماری دانشگاه شیراز است.

نارنجستان قوام
نارنجستان قوام

در گذشته این مکان محل زندگی خانواده قوام و دفتر اداری آنها بوده است. این کاخ باشکوه با کاشی کاری های فوق العاده و زیبایی، تزئین شده است. این ساختمان دارای مساحت بیش از ۳۵۰۰ متر مربع می باشد. بخش جنوبی ساختمان دارای دو ایوان با ستون های چوبی منبت کاری شده و گچ کاری شده است. بخش شمالی نیز دارای یک ایوان با دو ستون سنگی است که با درب و پنجره های منبت کاری شده تزئین شده است، سقف نیز سرتاسر از آیینه کاری بی‌نظیر پوشیده شده و همچنین دیوارها با نقاشی های برجسته تزئین شده است.

نارنجستان قوام

سالن آینه دو متر بالاتر از حیاط است و عمدتا از آجر ساخته شده است. سقف آن با نقاشی های زیبا و  الگوهای متنوع پوشیده شده است. در خارج از ساختمان شما می توانید شیرها، مقبره ها و تصاویری از مبارزه موجودات اساطیری که از حکاکی های تخت جمشید الهام گرفته شده اند را مشاهده کنید.

نارنجستان قوام
نارنجستان قوام

گردشگران و بازدیدکنندگان می توانند با پوشیدن لباس های محلی استان فارس از جمله لباس های زیبای قشقایی بی نظیرترین خاطرات را برای خود و خانوادشان ثبت نمایند.

یه مطلب جذاب دیگه
قلعه دختر

پس بهتر است زودتر چمدان هایتان را ببندید و از سایت مهرپرواز به آدرس www.charter717.ir ارزانترین بلیط خود را رزرو نمایید و به این شهر رویایی سفر کنید.

مترجم : رامین رزمجوئی

ویراستار : مهدی فهندژ سعدی

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

منابع

Iran Traveling Center

نارنجستان قوام
(امتیاز ۵ از ۵) ۲ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است