موزه پارس یک عمارت هشت‌ ضلعی نسبتا کوچک و با شکوه می باشد که در میان باغ نظر (باغ موزه) در اواخر قرن ۱۸ میلادی به دستور کریمخان زند (وکیل الرعایا) در شیراز ساخته شد.این عمارت تنها یکی از ساختمان های زیبایی بود که در آن زمان به دستور کریمخان زند ساخته شد،از دیگر ساختمان های زیبای ساخته شده توسط کریمخان می توان به ارگ کریمخانی (ارگ کریمخان)، مسجد وکیل، بازار وکیل، حمام وکیل و … اشاره کرد.

باغ نظر (موزه پارس)

این عمارت به دلیل نمای هشت ضلعی بودنش از بیرون، عمارت کلاه فرنگی نامیده می شد. علت نامگذاری این عمارت و ساختمان های مشابه آن، تأثیر هنرهای اروپایی در ایران است. نمای بیرونی این عمارت با طرح نگاره‌های گل و پرنده بر روی کاشی ها مزین شده است و هارمونی خاصی به این بنا داده است. چهار آب‌نما در چهار سوی ساختمان وجود داشته که آب‌نمای شمالی به دلیل قرار گرفتن در مسیر خیابان زند تخریب شد. فضاهای درونی ساختمان شامل یک بخش مرکزی و چهار شاه نشین جانبی است. یک آب‌نمای یک پارچه از سنگ مرمر در کف فضا طراوت فضای داخلی را موجب گردیده‌است.

باغ نظر (موزه پارس)

کریمخان در سال ۱۱۹۳ ه‍.ق درگذشت و بنا به وصیت خودش پیکر او را در شاه نشین شرقی این عمارت به خاک سپردند. ۱۳ سال بعد ، آقا محمدخان قاجار در سال ۱۲۰۶ شمسی به دلیل کینه‌توزی نسبت به خاندان زند استخوان‌های کریمخان را از محل دفن خارج کرد و به کاخ گلستان منتقل کرد ، در زمان رضا شاه مجدداً استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت داده شد.

یه مطلب جذاب دیگه
تور مجازی باغ عفیف آباد
باغ نظر (موزه پارس)

این عمارت در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی به همت انجمن آثار ملی ایران و با کوشش و تلاش شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی، علی سامی و فریدون توللی با تغییر کاربری به عنوان اولین موزه شهرستانهای کشور شروع به فعالیت نمود.

باغ نظر (موزه پارس)

آثار موجود در موزه پارس به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی تقسیم می‌شود. این موزه به عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس آثار ارزشمندی از اشیای فلزی، سفالی، انواع سکه‌ها و مهرها و… از هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوره معاصر را در خود جای داده ‌است. مجموعه ۳۰ جلد قرآن به خط یحیی الجمالی الصوفی که در قرن ۸ هجری قمری در زمان شاه ابواسحاق اینجو و به دستور خاتون نوشته شده‌است همراه با مجموعه‌ای از نقاشی‌های آب رنگ لطفعلی صورتگر شیرازی در این موزه قرار دارد. تابلوی معروف (کریمخان در حال کشیدن قلیان) هم در این موزه قرار دارد. در این تابلو درباریان زند مثل شیخ علی خان، صادق خان، زکی خان و لطفعلی خان زند نیز به تصویر کشیده شده‌اند. همچنین آثار نقاشان معروف دوره زندیه مثل آقا صادق، میرزا بابا نقاش باشی و جعفر به همراه آثاری از نقاشان معاصر مثل صدرالدین شایسته و میر مصور (شاگردان کمال‌الملک) به چشم می‌خورد. شمشیر کریم خان زند نیز در این موزه نگهداری می‌شود. در ضلع غربی محوطه باغ، سنگ مدور و استوانه‌ای شکل، معروف به لوح تاریخ، نگهداری می‌شود. روی این سنگ سه کتیبه با خطوط ثلث نسخ پهلوی و خط نستعلیق مربوط به سه دوره تاریخی سلجوقی، صفوی و قاجاریه حک شده‌است.

یه مطلب جذاب دیگه
تور مجازی آرامگاه سعدی
تابلو کریمخان زند در حال کشیدن قلیان

قلم در وصف ارزش نقاشی ها و اشیاء نگهداری شده در این مکان قاصر است. پس بهتر است برای دیدن این گنجینه های با ارزش، چمدان هایتان را ببندید و از سایت مهرپرواز به آدرس www.charter717.ir بهترین و ارزانترین بلیط را تهیه و به این شهر زیبا (شیراز) سفر کرده و این موزه را از نزدیک ببینید.

مترجم : رامین رزمجوئی

ویراستار : مهدی فهندژ سعدی

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

منابع

Destination Iiran

Wikipedia

باغ نظر و موزه پارس
(امتیاز ۵ از ۵) ۲ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است