نقش رستم مقبره باستانی شاهان قدرتمند ایرانی

نقش رستم  به معنای کتیبه رستم و در معنای محلی تصویری از قهرمان اسطوره ای رستم در شاهنامه ایرانیان می باشد و یکی از مکانهای باستانی و مشهورو باقیمانده معماری امپراطوری هخامنشیان  بوده که شامل مقبره های پادشاهان پارسی است . حکاکی های کشف شده در این مکان به دوره ایلامیان و مقبره های سنگی پادشاهان هخامنشی و خانواده های آنها به قرون چهارم و پنجم قبل از میلاد باز می گردد .

نقش رستم

نقش رستم تا قرن هیجدهم میلادی مرکز برگزاری مراسم در عهد ساسانیان بوده است قدیمی ترین اثر موجود در نقش رستم بنای تاریخی کعبه زرتشت می باشد که به معنای مکعب زرتشت است و احتمالا به قرن ۱۴ میلادی بر می گردد محلی برای برگزاری مراسم آن دوره بوده است .

نقش رستم

در نقش رستم چهار مقبره شناخته شده است . اولین مقبره با توجه به کتیبه روی آن آرامگاه داریوش (۵۲۲-۴۸۶ قبل از میلاد ) می باشد .سه مقبره دیگر متعلق به جانشین وی خشایار شا (۴۸۶-۴۶۵ قبل از میلاد ) و اردشیر اول یا ارتخشتره سومین پسر خشایار شا(۴۲۳-۴۰۳ قبل از میلاد ) و داریوش دوم یا اخس سومین پسر اردشیر یکم (۴۶۵-۴۲۴ قبل از میلاد ) هشتمین پادشاه هخامنشی می باشد ورودی هر مقبره در مرکز یک صلیب قراردارد که در یک اتاق کوچک بازمی شود جایی که پادشاه در یک تابوت سنگ آهک قراردارد.

نقش رستم

قابل توضیح است که نام خشایارشا از دو بخش خشای به معنای فرمان روا و آرشا به معنای مرد تشکیل شده است . طرح این مقبره ها از آرامگاه داریوش کپی شده است .مقبره های سلطنتی دیگری مشابه این سه مقبره در تخت جمشید یافت شده است که تصورمی شود این مقبرهای سنگی متعلق به پادشاهان هخامنشی می باشد .ولی متاسفانه پس از فروپاشی امپراطوری هخامنشی توسط اسکندر مقدونی غارت شد .

یه مطلب جذاب دیگه
آرامگاه حافظ (حافظیه)
نقش رستم

نقش رستم با توجه به شرایط فیزیکی ساخته شده نسبت به دیگر بناهای تخت جمشید و امپراطوری هخامنشی کمتر دستخوش تخریب قرار گرفته و با مشاهده عظمت حاکم در آنجا گوشه ای از ابهت و زیبایی آن را در این عصر می توان مشاهده کرد به گونه ایی که قلم از توصیف عظمت آن قاصر است پس بهتر است از سایت مهر پرواز ارزانترین بلیط هواپیما را برای شیراز تهیه کرده و از نزدیک این یادگار عظیم را مشاهده نمائید .

 

مترجم : رامین رزمجوئی

ویراستار : مهدی فهندژ سعدی

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

منابع

Ancient Origins

Wikipedia

نقش رستم
(امتیاز ۵ از ۵) ۸ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است