نقش رجب یک مکان باستانی است که دارای چهار کتیبه سنگ آهکی با نقوش برجسته است که قدمت آنها به اوایل دوره ساسانیان برمی گردد. نقش رجب  در قسمت شرقی شهر استخر و حدود ۱۲ کیلومتری شمال تخت جمشید در استان فارس واقع شده است.

نقش رجب

اولین حکاکی، کتیبه تاجگذاری اردشیر بابکان (۲۲۶- ۲۴۱)، بنیانگذار سلسله ساسانی است. کتیبه دوم ، شاپور اول (۲۴۱- ۲۷۲) جانشین اردشیر بوده که این کتیبه الهام گرفته از نقش برجسته اردشیر در نقش رستم می باشد.در این کتیبه شاه که سوار بر اسب است، تاج پادشاهی را از اهورا مزدا که او هم بر اسب نشسته می گیرد.

نقش رجب

سومین حکاکی، کتیبه شاپور اول می باشد که بر پشت اسب نشسته است.پشت سر او نه نفر از درباریان ایستاده اند که تنها شخص شناخته شده در پشت سره پادشاه، ولیعهد وی، هرمز می باشد. این کتیبه قبل از سال ۲۴۴ میلادی حک شده است، پادشاه در این سال گاردین سوم امپراتور روم را شکست داده است و علت  این شکست در کتیبه ای در بیشاپور آمده است که به عنوان “رژه شاپور” شناخته می شود.

نقش رجب

چهارمین کتیبه مربوط به کرتیر، موبد اعظم (روحانی برجسته دین زرتشت) که در دوره شاپور اول و پسرش هرمز(۲۷۲-۲۷۲) و بهرام اول (۲۷۳-۲۷۶) می باشد. در این کتیبه خدماتی که وی برای شاهان ساسانی انجام داده را به تصویر کشیده است.

نقش رجب

پس بهتر است برای دیدن این آثار زیبای تاریخی بازمانده از نیاکان پاکمان چمدان ها را ببندید و با خرید بلیط از سایت مهرپرواز به آدرس www.charter717.ir بهترین و ارزانترین بلیط را تهیه و این اثر تاریخی را از نزدیک ببینید.

یه مطلب جذاب دیگه
باغ عفیف آباد

مترجم : رامین رزمجوئی

ویراستار : مهدی فهندژ سعدی

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

منابع

اطلس تاریخ ایران

Must See Persia

نقش رجب
(امتیاز ۵ از ۵) ۲ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است