قلعه دختر  یا دژ دختر  (قلعه دایان) در سال ۲۰۹ میلادی به فرمان اردشیر در شیب کوه یک دره بزرگ، در حوالی فیروزآباد ساخته شده است.

قلعه دختر را به الهه آناهیتا (دوشیزه) که در ایران باستان، یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین الهه‌های آریایی بوده است، نسبت داده اند. در باور ایرانیان باستان الهه آناهیتا  نماد الهه آب، فرشته نگهبان چشمه‌ها ، باران و نماد باروری، عشق و دوستی بوده است.

قلعه دختر

اردشیر بعد از نبرد  با پارتی ها و گرفتن اصفهان و کرمان، مجددا شهر گور را در نزدیکی فیروزآباد به عنوان پایتخت بنا نمود.همچنین اردشیر بعد از شکست دادن اردوان پنجم (آرتابانوس پنجم)، پادشاه پارتی در سال ۲۲۴ میلادی، کاخ خودش را نزدیک قلعه دختر بنا کرد.

قلعه دختر

معماری این قلعه مستحکم شباهت بسیار زیادی به قلعه ساسانی دارد که شامل: سالن های بلند، آرک ها، گنبد ها، پنجره های محصور و راه پله ها می باشد که از سنگ و ساروج ساخته شده و  تمام سطوح آن با یک لایه ضخیمی از گچ پوشیده شده است.

قلعه دختر

در قسمتی از قلعه دهانه غاری دیده می‌شود که به نقل از افراد محلی‌ این غار راهی به کاخ اردشیر بابکان (کاخ ساسانی) در جلگه فیروزآباد داشته‌است. یعنی در زمان حمله دشمن به قلعه، محصورین قلعه می‌توانستند از طریق این دالان زیرزمینی با شهر ارتباط داشته باشند و بتوانند غذا و نیروی انسانی را وارد قلعه کنند.

قلعه دختر
قلعه دختر

این دژ در سال ۱۹۶۰ ترمیم و در سال ۱۹۶۴ تبدیل به موزه گردید. سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۰ این بنا را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت نمود.

یه مطلب جذاب دیگه
گردشگری اصفهان
قلعه دختر

برای دیدن این اثر تاریخی بهترین گزینه سفر به فیروآباد  و بازدید از این یادگار عظیم نیاکانمان می باشد بهتر است زودتر چمدانها را ببندید و با اخذ بلیط از سایت آژانس مهر پرواز به آدرس : www.charter717.ir  مناسبترین نرخ بلیط را تهیه و به این شهر تاریخی سفر کنید.

نویسنده و مترجم : رامین رزمجوئی

ویراستار : مهدی فهندژ سعدی

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

منابع

wikipedia

قلعه دختر
(امتیاز ۴.۵ از ۵) ۳۳ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است