باغ دلگشا در بخش شمال شرقی شهر شیراز در ضلع جنوبی تنگ آب خان و در دامنه کوهستان قرار دارد.  این باغ در کنار قنات ماریز سعدی و در منطقه دژی به نام پهندژ جای گرفته است. و فاصله آن تا آرامگاه سعدی چند گامی بیشتر نیست. باغ دلگشا یکی از باغ‌ های تاریخی شیراز بوده و پیشینه آبادانی و دیرینگی این باغ به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان می‌رسد.

باغ دلگشا

باغ دلگشا در دوره تیمور گورکانی در اوج آبادانی بوده تا جایی که گفته شده تیمور پس از دیدن آن، در سمرقند باغی را به همین نام بنا کرد. این باغ در دوره صفویه نیز بسیار نامور بوده، به گونه‌ای که در نوشته‌ها و نفاشی‌های به جا مانده از جهانگردان اروپایی در آن دوران از نام باغ هم فراوان یاد شده است.

باغ دلگشا

عمارت باغ به شیوه معماری کاخ‌های ساسانی بیشاپور ساخته شده است که از یک تالار با چهار شاه‌نشین شکل گرفته است. این عمارت دارای سه طبقه و یک ایوان با دو ستون است. ساخت این عمارت در دوره زندیه انجام گرفته است. این عمارت دارای آینه‌کاری‌هایی به همراه نقاشی‌های رنگ روغن با سقف‌هایی از چوب و گچبری‌هایی آراسته به نقش گل و بته است. این عمارت دو در ورودی در دو سوی ساختمان و ایوانی در طبقه میانی و رو به استخر روبروی ساختمان دارد، ایوان و بارگاهی که نشانگر روزگار شکوه باغ است.نخستین کلاه فرنگی در ایران نیز در این باغ به ثبت رسیده است.

باغ دلگشا

مساحت این باغ ۵/۷ هکتار می‌باشد و سراسر آن را درختان نارنج و اندکی پرتقال فرا گرفته است. این درختان از میانه‌های فروردین تا میانه‌های اردیبهشت به بار می‌نشینند و شکوفه‌های سفید و زیبای آنها بوی خوش‌ دل‌ انگیزی را در هوا می‌ پراکند.

یه مطلب جذاب دیگه
باغ عفیف آباد
باغ دلگشا

در این بازه زمانی گردشگران زیادی از اقصا نقاط ایران و جهان جهت استشمام رایحه دلپذیر بهار نارنج به این باغ مراجعه می کنند و به یاد ماندنی ترین رایحه را در طول زندگیشان تجربه می کنند.اگر تا به حال در این بازه زمانی به شیراز سفر نکردید حتما چمدانهایتان را ببندید.

باغ دلگشا

وجود دو قلعه وسه چاه در بلندترین نقطه ارتفاعی کوه فهندژ در ضلع شرقی باغ دلگشا نشان از آن دارد که سابقه سکونت در این مکان بیش از دو هزار سال بلکه بیشتر می رسد.

باغ دلگشا
باغ دلگشا

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.

باغ دلگشا
(امتیاز ۵ از ۵) ۱ نفر به این مطلب امتیاز داده اند

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است